Finał ogólnopolskiego konkursu Young Horal

Utworzono13.11.2019
Finał ogólnopolskiego konkursu Young Horal

Podobnie jak w poprzednim roku wspieraliśmy i staliśmy się częścią finału ogólnopolskiego konkursu, który trafnie nosi nazwę Młoda Góra.

Plenerowe zawody Młodych Górali rozpoczęły się 21 września 2019 r. w Pastvinach. Po udanym pierwszym roku plenerowych zawodów Młodych Horaalsów, które odbyły się w zeszłym roku na Małej Skale, młodzi zawodnicy spotkali się w tym roku na zaporze Pastvinská u podnóża Gór Orlickich. Przebieg wyścigu tym razem zapewniła sekcja HK Lanškroun, zs we współpracy z ČHS i członkami uczestniczących sekcji wspinaczkowych.

Na starcie spotkało się 26 czteroosobowych drużyn mieszanych z całego kraju w dwóch kategoriach wiekowych. Geograficznie od Litomierzyc do Karwiny i od Liberca do Vsetína. Nie jest łatwo wyobrazić sobie ten wszechstronny i wymagający fizycznie wyścig. Można to określić tym, że zawodnicy muszą radzić sobie ze wszystkimi możliwymi sytuacjami i problemami, jakie mogą napotkać w letnich górach.

W pewnym sensie zawody te wracają do korzeni alpinizmu, który był przede wszystkim wszechstronną aktywnością na świeżym powietrzu. Obecna wspinaczka sportowa odbywa się wyłącznie na sklejce. Ale zawody Young Mountaineers to nie tylko wspinaczka skałkowa i zjazd na linie. Drużyny będą musiały pokonać trasę przełajową ze sprzętem wspinaczkowym, pierwszą pomocą, pracą z mapą i kompasem, wspinaniem się i zjazdami po naturalnych skałach, pokonywaniem przeszkód linowych, przekraczaniem i wiązaniem węzłów, rozstawianiem namiotu na czas i jazdą kajakiem lub tratwa z rozwiązaniem szyfrującym.

Bieg odbywa się na czas, a górale cały czas muszą ze sobą współpracować, pomagać sobie nawzajem i rozwiązywać szereg strategicznych decyzji i zadań merytorycznych. Wszelkie błędy, powolność czy niezdarność znajdują odzwierciedlenie w ostatecznym czasie. W tym roku sześciokilometrowa trasa na Pastvinach była trudna, na której zostały spełnione poszczególne dyscypliny. Rozpoczyna się przy tamie Pastvinská w ośrodku szkoleniowym Uniwersytetu Palackiego w Ołomuńcu i wspina się stromo przez ponad 200 metrów przez las na szczyty Studenskich Skał. Kolejny bieg wyprowadził zawodnika z powrotem na powierzchnię Zalewu Pastwińskiego.

W kategorii juniorów 8-12 lat w wyścigu wystartowało 9 drużyn. Z listy startowej jasno wynikało, że zawody dotyczyły wielu zespołów w zeszłym roku, więc na start wrócili z pełnymi umiejętnościami. Ostatecznie najlepsza okazała się drużyna z HK Atlas Opava, która wskoczyła do klasyfikacji generalnej po ubiegłorocznym srebrnym medalu. Drugi alpinista ukończył piętnastominutowy odstęp młodych alpinistów z sekcji organizacyjnej HK Lanškroun, a trzeci HO Alpici Milovice. Dla nich trzecie miejsce musiało być w ogóle słodkie, bo skończyli w zeszłym roku.

W starszej kategorii spotkała się nieco liczniejsza rywalizacja 15 drużyn. Kluczem do sukcesu w wyścigu jest pewien stopień brutalności, by nie dopuścić i wytrwać w wysokim tempie. Ani zawodnicy, ani organizatorzy nie mają bieżących informacji o innych zespołach do czasu oceny wyników. Taktycznie i fizycznie najlepszy był ostatecznie zespół organizatorów HK Lanškroun, który o piętnaście minut pokonał ubiegłorocznego zwycięzcę z LK Mšeno. TJ Sokol Nymburk zajął trzecie miejsce.

Oprócz cennych nagród, zwycięskie drużyny będą miały również POBYT WEEKENDOWY z przewodnikiem w Tatrach lub Alpach. Krajowa drużyna była kilkakrotnie chwalona przez „ojca” tych zawodów, Romana Šmída z Komisji Młodzieży ČHS.

0 x
Głosować można po zalogowaniu
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací zde.

Ustawienia szczegółoweZezwól na wszystkoOdrzuć wszystko
popuplogo
CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
*Sleva lze uplatnit při nákupu nad 1000 Kč
CHCĘ RABATU