Masz tylko jedną głowę - MIPS / SPIN

Masz tylko jedną głowę - MIPS / SPIN

Fakt, że podczas jazdy powinieneś mieć kask na głowie, baw się dobrze lub nie - to jest automatyczne dla wszystkich. Dzisiejsze hełmy są wykonane z EPS, polistyrenowego materiału, który ma za zadanie wchłonąć jak najwięcej energii i rozbić zamiast czaszki. Przynajmniej tak się dzieje w bezpośrednim zderzeniu, ale większość wypadków wiąże się również z siłami obrotowymi, z którymi hełmy do niedawna niewiele się zajmowały. Ale czas się zmienia, a dzisiejsza technologia już teraz odnosi się do wpływu sił obrotowych podczas ochrony głowy.

porovnání poškození hlavy bez helmy, s helmou a s technologií MIPS

 

Jak to działa?

 

Istnieją dwa podstawowe systemy, które rozwiązują ten problem. Pierwszy z nich nazywa się MIPS i jest to przesuwana wkładka umieszczona w szkielecie kasku, który jest przymocowany do elastomerów (gumek). W przypadku uderzenia elastomery są rozciągane, aby uzyskać kilka milimetrów ruchu między suwakiem a skorupą kasku . Kilka milimetrów może znacznie zmniejszyć ilość sił obrotowych, które w przeciwnym razie zostałyby przekazane do mózgu podczas pierwszych krytycznych momentów uderzenia (ponieważ pierwsze to pierwsze 2 ms). Dla tych, którzy lubią wyjaśniać jaśniej, dołączamy również wideo bezpośrednio z MIPS.

 

https://www.youtube.com/watch?time_continue=72&v=zHO7FRikLf0

 

Drugi system nazywa się SPIN i znany jest ze sztuczki znanej na całym świecie firmy POC. Opiera się na wypełnionych żelem hełmach , które ponownie pozwalają główce wykonywać mały ruch wewnątrz kasku podczas uderzenia, tak że siły obrotowe nie są przenoszone do mózgu.

 

Oba te systemy opierają się na dobrze znanym fakcie, że mózg może swobodnie chronić czaszkę lub „pływać” w płynie.

 

jak funguje technologie MIPS

MIPS technologie

 

Czy warto inwestować w kask z systemem MIPS / SPIN?

Prawdą jest, że jeśli wybierzesz kask z tym systemem, zapłacisz około 500 CZK w porównaniu z tym samym modelem bez technologii MIPS lub SPIN, ale jest on wart zdrowia i życia dla kilkuset. Jedną z najczęstszych przyczyn śmiertelnych obrażeń rowerzystów jest po prostu obrażenia głowy i niedocenianie zabezpieczeń.


A jaki system jest lepszy? Oba mają ze sobą coś wspólnego i coś innego jest właściwe, dlatego dobrym pomysłem jest wypróbowanie kasku przed zakupem w sklepie . Jak pisaliśmy powyżej, technologia SPIN ma tylko kaski POC, a MIPS można znaleźć u wielu producentów, więc wybór jest szeroki. Czy oczekujesz nowego sezonu na zakup nowego kasku? Zastanów się, czy zapłacić trochę więcej i nie dać swojej głowie lepszej ochrony za pomocą tylko MIPS lub SPIN.

vnitřek helmy s MIPS technologií

 

 

 

Dyskusja
Masz pytanie? Interesuje Cię konkretny detal? Zapytaj nas.
Zadaj pytanie
Nowe pytanie
Twój login:
Twój e-mail:
(e-mail nie będzie widoczny)
Nagłówek:
Wiadomość:
Twój login:
Twój e-mail:
(e-mail nie będzie widoczny)
Wiadomość: