Funkcje bezpieczeństwa poza trasą

Utworzono14.10.2019
Funkcje bezpieczeństwa poza trasą

Choć na początku nie jest zbyt optymistyczny, zagrożenie lawinowe dotyczy każdego, kto opuszcza stoki w górach. Zagrożenie lawinowe może również występować na niektórych oznakowanych szlakach turystycznych. Dlatego ostrożność nie jest marnowana w tym zakresie.


Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, co zabrać ze stoku, dziś omówimy, co dodać do plecaka poza stokiem. Zaczynamy od najważniejszej zasady swobodnego ruchu w terenie, która brzmi: nigdy nie idź sam. Z pewnością ty i twoi znajomi powinniście być wyposażeni w łopatę , sondę i wyszukiwarkę lawin . Kiedy spudłujesz jeden z tych trzech przedmiotów, masz problem - nie będziesz w stanie go znaleźć, znaleźć siebie ani wyciągnąć członka zespołu z lawiny.

Wiadra , ich uchwyty i sondy lawinowe różnią się w zależności od długości, kształtu i materiału, z którego są wykonane. Na rynku jest ich mnóstwo, generalnie zawsze warto dać pierwszeństwo modelom, które wytrzymają rygor konstrukcyjny.

Wyszukiwarki lawinowe są klasyfikowane przede wszystkim według liczby funkcji i zakresu, w jakim mogą wyszukiwać. Większość wyszukiwarek jest cyfrowa z trzema antenami i działa na częstotliwości międzynarodowej 457 kHz. Urządzenia różnych firm są ze sobą kompatybilne i płynnie się komunikują. Zaawansowane funkcje profesjonalnych wyszukiwarek, tak zwane sygnały dźwiękowe, są wtedy bardziej przydatne w usługach górskich. Większość ludzi będzie wystarczać z podstawowych funkcji nadawania / wyszukiwania i oznaczania większej liczby pochowanych ofiar.

Korzystając z wyszukiwarki, uważaj na zniekształcenie sygnału, które może być spowodowane kilkoma wpływami, najczęściej jest to telefon komórkowy. Pamiętaj, aby zachować czujność, jeśli chcesz zadzwonić do góry lub pogotowia ratunkowego, ale upewnij się, że znajduje się co najmniej 60-70 cm od wyszukiwarki .

Jeśli naprawdę zrobisz najgorsze i znajdziesz się pod lawiną, plecak lawinowy z poduszką powietrzną może cię uratować. W razie kłopotów pociągnij za spust i wokół górnej części ciała napompuje dużą poduszkę powietrzną, która działa w lawinie jak nadmuchiwany pierścień w wodzie - ciągnie noszącego na powierzchnię. Lepsze plecaki lawinowe mają jeszcze torbę podzieloną na dwie oddzielne komory, więc jeśli jedna z nich pęknie lub przebije się, druga nadal będzie napompowana i działa. Co więcej, w przeciwieństwie do niektórych innych mechanizmów bezpieczeństwa, plecak lawinowy działa wielokrotnie. Po rozłożeniu poduszki powietrznej wystarczy ponownie napełnić bombę, która napędza cały mechanizm.

Chociaż wszystkie te systemy są stosunkowo drogie, mogą oznaczać różnicę między życiem a śmiercią w nagłych wypadkach. Dlatego nie opłaca się iść bez nich, więc jeśli wybierasz się na wyprawę poza stokiem, przynajmniej sonda , łopata i wyszukiwarka powinny być dla Ciebie obowiązkowe.

pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.

Ustawienia szczegółoweZezwól na wszystko

CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
CHCĘ RABATU