Rowerzysta: A co powiesz na splątane rowery?

Utworzono07.07.2021
Rowerzysta: A co powiesz na splątane rowery?

Nie chcesz tracić czasu na wybieranie wszystkich komponentów z osobna i zastanawianie się, które przewody nadają się do jakiego ładowania i do jakiej obręczy ? Sięgnij po jedno ze splątanych kół. Zaangażowaliśmy rowery dla kierowców szosowych i rowerzystów MTB. Wybierz rodzaj sznurka zgodnie z celem - inny nadaje się do jazdy fitness, inny do jazdy wyścigowej.

 

Jak na zapletená kola vám poradí náš Cyklorádce

 

Poniżej znajdują się podstawowe zalecenia i układy ułatwiające orientację podczas wyboru odpowiednich kół splątanych.

Wybierając koła splecione rozwiązujemy:

  1. Dystrybucja według zastosowania
  2. Średnica zaplątanego koła
  3. Typ mocowania ramy
  4. Szerokość obręczy na splątanym kole

 

Dystrybucja według użycia:

Koła splątane dzielą się na:

Górski MTB ,

Enduro ,

Drogowe/Żwirowe i inne.

Wybór podzieliliśmy dla Ciebie na dwa warianty. Pierwsza opcja to wybór dla rowerów górskich, a druga opcja to wybór dla rowerów szosowych/szutrowych .

 

rowery górskie

Do rowerów górskich MTB i Enduro rozwiązujemy rowery splątane w rozmiarach 26” , 27,5” i 29” . Przede wszystkim wybieramy średnicę splątanych rowerów, których używamy na naszym rowerze. Istnieją również warianty zastosowania w wersji soul lub wersji bezdętkowej (TLR / Tubeless Ready).

Po wybraniu średnicy koła musimy zawęzić wybór do rodzaju mocowania w ramie . Szybkozamykacz lub oś stała.

Dzielimy oś stałą według szerokości piasty:

 

przód tył

Szybkie zwolnienie 5x100mm 5x135mm ( nie poniżej ilustracji)

Świetlik (stary) 15x100mm 12x142mm

Wzmocnienie 15x110 12x148mm

DH / Super Boost 12x157mm

 

Pevnou osu dělíme podle šířky náboje

Dawny standard zakładał noszenie węższych obręczy, gdzie wewnętrzna szerokość obręczy wynosiła 18-21 mm, i tak jest do dziś nawet w przypadku motocykli turystycznych XC. Współczesny trend cross country polega na tym, że do rowerów górskich MTB wybieramy już szersze obręcze o szerokości 22-28 mm, ponieważ zaczęto również używać szerszego obuwia.

Enduro i downhill używają najszerszych obręczy w zakresie 25-35 mm . Zależy to więc przede wszystkim od szerokości opon, które nosimy/będziemy nosić na rowerach. W celu określenia odpowiedniej szerokości opony brana jest pod uwagę wewnętrzna szerokość felgi.

Szerokość osłonki jest zwykle podawana w calach, podobnie jak średnica osłonki (1 cal = 2,54 cm). Obręcze TLR pozwalają nam nie używać dętek podczas używania opon TLR. Zaletą jest lepsza trakcja opony , bardziej komfortowa jazda oraz mniejsze ryzyko uszkodzenia, zwłaszcza uszkodzenia opony o felgę do oporu.

 

Poniższa tabela może pomóc w doborze odpowiedniej szerokości felgi. (Tabela ma jedynie charakter poglądowy)

Doporučená šířka ráfků na základě orientační tabulky

 

Koła szosowe/szutrowe

Rowery szosowe dzielą się na Dušová, Galušková i tubeless (TLR).

Dalszy podział na hamulec - V-brake i na hamulce tarczowe ( centerlock lub 6 otworów ).

Oparte na mocowaniu - na szybkozłączce lub na stałej osi.

 

przód tył

Szybkie zwolnienie 5x100mm 5x135mm

Oś stała 12x100mm 12x142mm

 

W celu doboru opon do właściwego „koła żwirowego” (Gravel wheel) proponuje się wybór większych szerokości felg, gdyż zakłada się stosowanie szerszych opon. Załączona tabela oparta jest na standardzie ETRTO i nie może być traktowana jako pojedynczy dogmat. Można go jednak użyć, gdy wahasz się wybrać odpowiednią oponę rowerową (VLP) w zależności od szerokości obręczy.

W przypadku jazdy szosowej/szutrowej szerokość obręczy podana jest w milimetrach jak w MTB. Jednak opony nie są w calach, ale w mm (w przeciwieństwie do MTB). Tabulka vycházející z normy ETRTO může pomoci při výběru správného velopláště.

Dla bardziej wymagających kombinacji polecamy wymyślanie indywidualnych rozwiązań . Oczywiście można też uwikłać rowery według własnych pomysłów. Nie bój się z nami skontaktować. I jak zawsze, jeśli potrzebujesz porady w jakiejkolwiek sprawie, jesteśmy tu dla Ciebie i chętnie Ci doradzimy.

 

0 x
Głosować można po zalogowaniu
pozor
Podle zákona o evidenci tržeb je prodávající povinen vystavit kupujícímu účtenku. Zároveň je povinen zaevidovat přijatou tržbu u správce daně online: v případě technického výpadku pak nejpozději do 48 hodin.

Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Více informací zde.

Ustawienia szczegółoweZezwól na wszystkoOdrzuć wszystko
popuplogo
CHCETE BÝT V OBRAZE?
ODEBÍREJTE NOVINKY CYCOLOGY
Stačí se přihlásit k odběru našeho pravidelného newsletteru a sleva 100 Kč na první nákup je vaše!
*Sleva lze uplatnit při nákupu nad 1000 Kč
CHCĘ RABATU